W tzw. biznesowym DRESS CODE możemy wyróżnić trzy szczeble. Przyjrzymy się, co je charakteryzuje, zaczynając od najwyższego, czyli tego najbardziej formalnego.
BUSINESS PROFESSIONAL – najbardziej oficjalny
Kobieta:
Garsonka, spodnium (żakiet ze spodniami) lub sukienka o klasycznym kroju (noszona z żakietem lub bez). Buty niezależnie od pory roku to pełne skórzane czółenka na co najwyżej 7 cm obcasie. Tkaniny nie powinny być zbyt zwiewne i lejące – wyjątkiem są biznesowe przyjęcia wieczorowe.
Mężczyzna:
Ciemnogranatowy garnitur, biała koszula, stonowany krawat, czarne skórzane sznurowane buty. Tkaniny to wełna i jedwab.
Strój CITY – klasyfikowany nieco niżej
Kobieta:
Tu Panie mają większe pole do popisu. Strój miejski dla kobiet to kombinacja rzeczy BUSINESS PROFESSIONAL i CASUAL SMART (który znajduje się oczko niżej niż CITY). Możemy założyć garsonkę, lecz spódnica nie musi być tego samego koloru co żakiet. W kwestii koloru nie ma właściwie ograniczeń. W praktyce lepiej jednak wziąć pod uwagę wymowę niektórych barw.
Mężczyzna:
Garnitur niekoniecznie granatowy. Spodnie mogą być w innym kolorze niż marynarka lub marynarka klubowa, spodnie z kantem, koszula i ewentualnie krawat. Należy pamiętać, że w przypadku tzw. zestawu koordynowanego, czyli marynarki i spodni w różnych kolorach – kolory te muszą wyraźnie się od siebie różnić. Np. do granatowej wełnianej marynarki, najbardziej będą pasować spodnie z szarej wełny.
CASUAL SMART – więcej komfortu
Kobieta:
Dozwolona jest dzianina i bawełna. Do powyższych stylizacji możemy włączyć kardigany, baleriny, kozaki i oficerki.
Mężczyzna:
Do powyższych stylizacji możemy dołączyć koszule oxfordzkie, swetry V-neck, koszulki polo i kolor khaki. Dopuszcza się możliwość rozpięcia koszuli i podwinięcia rękawów, zdjęcia krawata lub włożenia ciekawej poszetki do brustaszy. Buty brogsy lub monki, latem zaś loafersy.