Idealna stylizacja opiera się między innymi na zachowaniu właściwych proporcji, a jak wiemy „diabeł tkwi w szczegółach”. Zatem detale typu idealna długość rękawa mają znaczenie i dlatego warto na ten szczegół zwrócić uwagę.
Pomijając sytuacje, w których świadomie wybieramy zbyt długi lub zbyt krótki rękaw chcąc zaprezentować własny indywidualny styl lub też podkreślić nieformalny charakter sytuacji, w pozostałych okolicznościach obowiązują nas poniższe zasady:
- Miejsce, w którym kończy się rękaw jest najbardziej wyeksponowanym fragmentem ręki, dlatego jego długość jest bardzo istotna. Dzięki niej możemy zatuszować niedoskonałości i podkreślić atuty.
- Zbyt długie rękawy nachodzące znacznie na dłoń sprawiają, iż ręce wyglądają na krótsze niż są w rzeczywistości, samo ubranie natomiast sprawia wrażenie jakby było za duże. Za krótkie sprawiają, iż wyglądasz jakbyś wyrosła ze swojego ubrania, a ręce w stosunku do ciała wydają się zbyt długie. Właściwa długość to taka, gdy rękaw całkowicie zasłania nadgarstek, zachodząc nieznacznie na dłoń.
- Do ręki bardzo szczupłej nie należy zakładać zbyt szerokiego rękawka. Do ręki masywnej nieodpowieni będzie ciasny rękaw, który optycznie zwiększy jej obwód.
- Wszelkie ozdoby rękawów typu guziki, falbanki, kokardki stosowane są w celu uatrakcyjnienia projektu. Przyciągają uwagę do miejsca, w którym się znajdują, dlatego jeżeli z jakichś powodów nie chcesz eksponować swoich ramion – wystrzegaj się tego typu dodatków.
- Mankiety dodają stylu, jednak należy pamiętać, że zwracają uwagę na nadgarstki i dłonie. Jeżeli masz krótkie palce lub nie chcesz eksponować dłoni, unikaj ekstrawaganckich mankietów. Jeśli posiadasz długie palce, możesz pozwolić sobie na noszenie dużych mankietów, natomiast drobna dłoń najkorzystniej prezentuje się w subtelnych.